Harangház

Hajdúszoboszlón a Harangház épülete a Gyógyfürdő és a város fő utcája közötti Szent István Parkban található. Hajdúszoboszló különleges és látványos nevezetessége a 2000-ben felavatott Harangház. A haranggyűjtemény komplexumának építészeti munkálatit Rácz Zoltán végezte. A városnak a különleges haranggyűjteményt Oborzil Edit és Jeney Tibor adományozta, akik hajdúszoboszlói születésű iparművészek voltak. A művészházaspár életművének csúcsa az, hogy feltalálták, hogy hogyan lehet alumíniumból harangot készíteni. Az alumíniumötvözetből öntött különleges harangok sokkal könnyebbek, mint a hagyományos harangok és kevesebb idő alatt is készülnek el. A harangok készítése réselt eljárással készül, ugyanis a harang köpenyébe réseket hasítanak, így harang hangzása attól függ, hogy mekkora réseket és milyen távolságra helyeznek el a harangokon. A Harangházban elhelyezett harangok mindegyikének a hangzása más és más. A különleges kialakítású alumíniumharangok technológiájának a világszabadalmát Oborzil Edit és Jeney Tibor szerezte meg. A Harangház bejáratának első harangja Kölcsey Ferenc nevét viseli és a híres epigrammájának három szava szerepel rajta: „Hass, alkoss, gyarapíts.”. A Harangházban összesen 50 darab harang került elhelyezésre. Az épület megtervezésekor az építőművész Rácz Zoltán több jelképrendszert is alkalmazott, ugyanis a Harangház négy pillére a négy évszak, a négy égtáj és a harangrendszer kezdőpontját is jelöli. A Harangház közepén kiteljesedik a globális gondolat, hiszen összehajló betonoszlopok között lóg a világharang. Ez Oborzil Edit és Jeney Tibor ars poeticáját fejezezi ki, miszerint: „A Földön élő valamennyi ember összetartozik és egymásra van utalt.”. A világharang fölött 12 kisebb harang áll, melyek az alkalmi harangjátékokért felelnek. A Harangház mögötti parkban jelfákat helyeztek el, melyek felerősítik a az épület funkcionális és eszmei értékét. A három jelfa a Csodaszarvas történetét, a Turul legendáját és az Életfához fűződő mese és mondaköröket jeleníti meg. A három jelfa elnevezése a Csodaszarvak, a Turulo és a Lélekmadár. A Harangház egész évben ingyenesen látogatható, a Harangházat körülvevő gyönyörű parkban tett séta pedig felejthetetlen élményt nyújt Hajdúszoboszlón.
Még nem értékeltük
Írj nekünk ha úgy érzed érdemes ellátogatnunk ide és kíváncsi vagy véleményünkre!
Legfrisebb cikkeink

Sokat hallotunk már Zsámbékról, de nem tekintettük még meg. Kétség nem fér hozzá, hogy Zsámbék csodálatos és egy tökéletes helyszín akár egy egésznapos kirándulásra is!

„Minden út Rómába vezet.”-tartja a mondás, nos most a miénk is oda vezetett. Napfény, színek, ízek, történelem és sok-sok kincs, ha csak öt dolgot kellene kiemelnünk az örök város pompájából a Colosseumon, Vatikánon, és Trevi-kúton túl. De nézzük is az élménybeszámolót, azaz, hogy miért érdemes nemcsak szeretni Rómát, hanem meg is látogatni!

Szlovákiába menet pillantottuk meg a Nógrádi vár tábláját először. Sokat nem hallottunk még róla, így kicsit utánanéztem és úgy döntöttünk hazaféle mindenképp megállunk megnézni. Nem csalódtunk a döntésben!

Csak néhány romantikus napra vágytunk kettesben az év eleji hajrá után. Olyan helyre akartunk menni, ahol 1) ki sem kell mozdulnunk a hotelből, 2) ahol még nem jártunk. Mindkettő összejött. Az ajkai Kristály Hotelben töltöttünk 3 romantikus napot, és minden pillanatát imádtuk.

A szamosi Marcipán Múzeum vagyis a Szamos Marcipán név nemzetközileg is elismert márkává vált. Szentendre egyik leghíresebb cukrászdája és vállalkozása már 1935 óta, ahová a turisták is szívesen ellátogatnak.

A Star Wars rajongók már biztosan izgatottan várják a legújabb epizód bemutatóját, a Skywalker korát, ami egyben a Skywalker Saga befejező része is lesz. De biztosan azt is tudják, hogy idén ünnepeljük az első Star Wars film magyarországi bemutatójának 40. évfordulóját is, melynek apropóján egy nagyszabású gyűjtői kiállítást szerveztek a budapesti Bálna...
Élménytérkép olvasói
Google
Tripadvisor