Regéci vár
A Mogyoróska és Regéc között elhelyezkedő Regéci várat Zemplén egyik kedvenc kirándulóhelyeként tartják számon, ugyanis a 2016-ban felújított várból gyönyörű kilátás nyílik a környező településekre, hegyekre és a szépen rendben tartott legelőkre is. A vár egész évben várja látógatóit, ám a nyitvatartási idő havonta változik, így indulás előtt érdemes a honlapon tájékozódni.
A Regéci várat a Zempléni-hegység egyik legnépszerűbb kirándulóhelyeként tartják számon, mely az Országos Kék Túra útvonalon Regéc vagy Mogyoróska felől is megközelíthető. A várat gyalogosan Mogyoróskáról a kék jelzésen keresztül, Regéc felől a kék és piros jelzésű úton lehet megközelíteni. Autóval viszont csak Regéc felől tudunk feljutni. Amikor Regécet Háromhuta felé elhagytuk táblák jelezték a várhoz vezető utat. A várat mi is autóval közelítettük meg a keskeny, de mégis jól járható erdei úton. A településtől az út hossza kb. 2500 méter, felfelé haladva (a mezőt elhagyva) két parkolóban van lehetőség megállni Érdemes ezt kihasználni és gyalog folytatni az utat, mert az utolsó 500 méter egy meredek emelkedő szakasz. A vár épülésének pontos időpontja nem ismert, valószínűleg a tatárjárás után XIII-XIV. században az Aba nemzetség tagjai építtethették. Számos alkalommal váltott tulajdonost, a köztudatban mégis Rákóczi-várként maradt meg, ugyanis II. Rákóczi Ferenc gyermekkorának első öt évét ebben a várban töltötte. A várat 1686-ban rombolták le egy császári rendelet hatására, az lepusztított vár falaiból a legendák szerint a kövek nagy részét a környékbeliek hordták szét. Az azóta eltelt időszak egyik legnagyobb beruházása a várban 2003-ban történt, amikor az északi bástyát helyre állították. Majd ezt követően tíz évvel később kezdődött az Öregtorony teljes körű visszaépítése és kiállítótérré való kialakítása, mely 2016-ra készült el. A felnőtt belépő a várba 800 Ft/fő, a diák (18 éves korig) 600 Forintba kerül. Regécen látógatóközpont is üzemel, mely a várbelépővel együtt kombinált jegyként is megvásárolható, felnőtteknek 1100 Forintért, diákoknak, nyugdíjasoknak 700 Forintért. A várba csak egyetlen várfalba vágott kapun keresztül lehet feljutni. A vár szabálytalan alaprajzú, középső része a várudvar, melynek ma csak a romjai láthatók. Innen falépcsőkön keresztül mehetünk fel a 2016-ban teljesen újjá épített Öregtoronyba. A felújítás során az Öregtornyot egy háromszintes kiállítótérré alakították. A szintek között lépcsőn keresztül tudunk közlekedni, minden szinteken más-más élmények várnak ránk. Az első három szint mindegyikén az információs táblák mellett a vár történetét interaktívan, tematikus, multimédiás eszközökkel is bemutatják. Vár-ostrom kvíz, tudástár, 3D tour és gyermek sarok is elérhető az eszközökön, így családok számára is ideális program. Az Öregtorony legfelső részén egy kilátó várt minket, amely különleges élményt nyújt a körpanorámájával. A kilátót tető fedi, így a hőség ellenére az árnyékban nagyon kellemes volt nézni a Zempléni hegyeket, a környező településeket és a szépen rendben tartott legelőket.
Legfrisebb cikkeink
Sokat hallotunk már Zsámbékról, de nem tekintettük még meg. Kétség nem fér hozzá, hogy Zsámbék csodálatos és egy tökéletes helyszín akár egy egésznapos kirándulásra is!
Nagyvázsony településén a leghíresebb látnivaló a Kinizsi-vár, azonban ezen kívül még sok mással is találkozhatunk. Köztük a Szent Ilona templommal, amely a 18. században épült.
A Balaton térsége rengeteg programot ad a hidegebb hónapokban is. Fonyódtól például alig 40 percre található a Kis-Balatonnál a Kápolnapusztai Bivalyrezervátum. Miért érdemes ide ellátogatni? Mert Magyarország legnagyobb látogatható bivalycsordája, piknikezőhely, kiállítás, mesélő sétaút, és kilátó is található itt.
A kézi csipkekészítéssel ismerkedtünk meg egy kicsit közelebbről, ugyanis a Terényben található Hunnia Csipkemúzeumba látogattunk el!
„Minden út Rómába vezet.”-tartja a mondás, nos most a miénk is oda vezetett. Napfény, színek, ízek, történelem és sok-sok kincs, ha csak öt dolgot kellene kiemelnünk az örök város pompájából a Colosseumon, Vatikánon, és Trevi-kúton túl. De nézzük is az élménybeszámolót, azaz, hogy miért érdemes nemcsak szeretni Rómát, hanem meg is látogatni!
Élménytérkép olvasói
Google
Tripadvisor